Muzeum esperanta ve Svitavách

Obrázek neexistuje
Muzeum je umístěno v jednom z nejkrásnějších svitavských historických domů, nesoucím jméno mecenáše V. O. Ottendorfera, svitavského rodáka, žijícího v druhé polovině 19. století v USA.

Na Svitavsku se narodil a žil významný literát Karel Píč (1920–1995), jeden z nejvýznamnějších českých esperantistů a uznávaný člen mezinárodní Akademie esperanta.

Expozici tvoří především vzácné exempláře knih vydávaných v esperantu ve všech zemích světa a dále dokumentace esperantského hnutí v ČR i ve světě. Součástí expozice je i elektronický multimediální interaktivní informační panel, dále pracovní místo pro badatele a zájemce vybavené počítačem s mnohými praktickými daty, např. esperantsko-českým a česko-esperantským elektronickým slovníkem; k dispozici je i bohatá knihovna esperantské literatury a příruček, mj. i nejobsáhlejší výkladový ilustrovaný slovník Plena Ilustrita Vortaro, nebo rozsáhlý obrazový slovník Bildvortaro. Jedná se tedy o fundované pracoviště, které je k dispozici jak badatelům, tak i studentům zpracovávajícím ve svých ročníkových, diplomových a disertačních pracích interlingvistiku, esperantologii, nebo i historii.

Další místa v okolí

BRuNO family park je unikátní herní centrum, kde můžou děti absolvovat všechny atrakce společně se s...
Ve sbírce jsou zastoupeny motocykly značek BMW, Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha, Moto Guzzi, Ducati,...
Lipovské stezky jsou trailcentrum na půldenní ježdění pro celou rodinu u obce Lipová-lázně. Lipovské...