Partneři | Reklama | O portálu | Podmínky a pravidla | O nás |

člen skupiny

Hledej zajímavá místa:

vyhledat na mapě

map
Cheb Sokolov Karlovy Vary chomutov louny most teplice litomerice ustinadlabem decin ceskalipa liberec jablonecnadnisou semily jicin trutnov hradeckralove nachod rychnovnadkneznou pardubice chrudim uctinadorlici svitavy jesenik sumperk olomouc prostejov prerov bruntal opava novyjicin frydekmistek ostrava karvina kromeriz uherskehradiste zlin vsetin blansko vyskov hodonin brnovenkov brnomesto breclav znojmo pelhrimov havlickuvbrod jihlava trebic zdarnadsazavou strakonice prachatice ceskykrumlov ceskebudejovice pisek tabor jindrichuvhradec tachov domazlice klatovy plzensever plzenmesto plzenjih rokycany rakovnik beroun pribram benesov kutnahora kolin nymburk mladaboleslav melnik kladno prahazapad kladno praha
map

vyhledat lokalitu

kraj
okres
město

přidej zajímavé místo

Jméno:
Heslo:
Zaregistruj se

K-S 12b „Utržený“

E-mail:
pozorovatelna@atlas.cz
URL:
http://pozorovatelna.kvalitne.cz/

Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b, krycí název „Utržený“. Pozorovatelna se nachází v Orlických horách na kopci Veselka, 718 m nad mořem, 2,5 km severovýchodně od města Králíky, nad vesnicí Červený Potok. Pozorovatelna je součástí tvrze Hůrka, ačkoli spolu nejsou propojeny podzemními galeriemi. Jako důležitá pozorovací základna sloužila i pro další kralické tvrze, Bouda a Adam. Prostřednictvím pozorovacího zvonu měla osádka pozorovatelny zajistit jakýkoli pohyb nepřítele, především v otevřeném prostoru mezi Malou Moravou a Vysokým Kamenem.

Pozorovatelna je nejzachovalejší v Králické pevnostní oblasti a patří k nejzachovalejším objektům v republice. Jako unikát je zde poslední pancéřový zvon na Králicku. Dále se zde dodnes dochovaly pancéřové dveře nebo nádrže na vodu. Od pozorovatelny je jeden z nejkrásnějších pohledů na Králický Sněžník i Hrubý Jeseník a nádherný rozhled po okolí.

pozorovatelna srub vojenství
Doporučení místa: 3

Schovat / Zobrazit Mapu

980

Partneři:
Skupina serverů www.bedrunka.cz je budována na základě zkušeností získaných v projektu www.ubytovani.net, který působí na trhu od roku 2003, a na jeho další rozvoj a podporu.