Potštátské skalní město a bývalá tvrz Puchart

Kyžlířov - kopec Puchart 75362 Potštát
Potštátské skalní město se rozprostírá podél půvabného údolí potoku Velička. Začíná u boňkovské autobusové zastávky, nedaleko od ní nad mostem přes Veličku spatřite vysokou skálu Nebesa s protilehlým Jelením skokem. Nad pohostinstvím U tlustého Jana vyčnívá zřícenina hradu Puchart.
Pokud se přidržíme silnice, kterou skály lemují, máme po pravé straně ve směru od pohostinství U tlustého Jana Zakleté město, Kosí údolí a Trpasličí skály. V těchto skalách bydlil podle pověsti trpaslík „Apella od zlata“, který vlastnil zlaté poklady a bohatě obdarovával chudé. Po levé straně je Čertovo kopyto s otiskem pekelníkova kopyta na vrcholu. Šlo o skalní útvar s prohlubní ve tvaru kopyta, v níž se i za největšího sucha stále udržovala voda. Bohužel po povodních v roce 1997 se zde nahrnul odpad a pozoruhodný skalní útvar se ztratil.
Napravo následují Kamenná vrata. Po obou stranách jsou roztroušeny Čertovy kameny, které pekelník rozmetal po neúspěšném pokusu o stavbu přehrady.
Vlevo je Svatební kámen, k němuž s nadějí vzhlížejí mnohé vdavekchtivé paní a dívky. Která se na něj postaví, do roka bude vdaná.
Dál vpravo je Čertova kazatelna. Zde stával také Propadlý kříž. Podle pověsti se na tomto místě nacházel hostinec. Jeho návštěvníci nedbali doby půstu a bezuzdně se veselili. Ale jen tak dlouho, dokud se i s hospodou nepropadli do pekel.
Skalní městečko uzavírají Strmé skály po levé straně. Procházíme údolím, kde četné náhony dávají znát, že tu stávala řada mlýnů.
Silnice nás pohodlně dovede do Potštátu.
Potštátské skalní město a bývalá tvrz Puchart
GPS: 49.611575, 17.682183
Adresa: Kyžlířov - kopec Puchart 75362 Potštát

Další místa v okolí

Devíti jamkové hřiště není příliš dlouhé, ale zato dokáže pěkně potrápit díky zvlněnému terénu, sklo...
Areál se nachází u obce Potštát v nadmořské výšce 500 metrů. Celková délka sjezdovek je 700 metrů s ...
Lom Olšovec u Hranic -bývalý lom dnes nabízí možnost koupání v přírodě a rybolovu. Nedaleko vede cyk...