Neobvyklé sochy

Najdek - Pod štěnicí 59101 Hamry nad Sázavou
Obrázek neexistuje
Málokdo ví, že v okolí Žďáru nad Sázavou lze nalézt zajímavé turistické cíle, které jistě potěší dospělé i děti.
Autorem sedmi betonových soch, které jsou vhodně zasazeny do kouzelného prostředí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, je žďárský malíř, sochař a cestovatel Michal Olšiak. Plastiky tohoto mladého umělce najdeme kromě České republiky i v jiných evropských státech, např. v Německu či Itálii. Olšiak postupně během několika let začlenil do krajiny sochy Mamuta, Koně s povozem, Hamroně, Mamlase, Raka, Hrocha a Sovu.
Při hledání Mamuta, Koně a Hamroně se musíte vydat do Hamrů nad Sázavou. Mamut je umístěn u Rozštípené skály na levém břehu řeky Sázavy.
Pokud se chcete dostat k soše Mamlase co nejblíže autem, vydejte se z centra Santiniho ulicí směrem na Ždírec nad Doubravou. Po pravé straně budete míjet hradební zeď a hned za zúženým kamenným mostem odbočíte doleva a pojedete pořád do kopce po zpevněné komunikaci až k zemědělské usedlosti Starý dvůr. Před ní zanechte vůz a vydejte se po cestě až k malému lesíku, který poskytl útočiště tomuto zvláštnímu výtvoru. Cesta vám nezabere více jak 15 minut chůze a je z ní krásný pohled na Zelenou horu s již zmíněným kostelem sv. Jana Nepomuckého.
Zbylé tři sochy již najdete ve větší vzdálenosti od města. Sousoší hrochů našlo své místo v obci Škrdlovice, vzdálené asi 10 km severně od Žďáru. A hrocha zde objevíte jednoduše „U hrocha“, což je název místního penzionu s restaurací. Vlastně jde o hrochy dva, kteří si hrají a skotačí v kašně. Za Rakem ve slušivém klobouku se vydejte kam jinam než do Račína, kde odpočívá na břehu místního rybníčku. Za poslední sochou Sovy musíte do chatové osady Yukon, která se nachází mezi Medlovským rybníkem a rybníkem Sykovec v katastru obce Tři Studně (asi 12 km SV od Žďáru).
Neobvyklé sochy
GPS: 49.567747, 15.881648
Adresa: Najdek - Pod štěnicí 59101 Hamry nad Sázavou

Další místa v okolí

Rozštípená skála leží ve výšce 560 m n. m., výrazný skalní útvar tvořený skalní stěnou. Skála má spo...
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou - v lokalitě se nacházelo dostatek surovin k výrobě železa. Toto dal...
Muzeum sídlí v prostorách historické budovy tvrze asi z 15.století, v centru Žďáru nad Sázavou. Muze...