Hrad Veveří

664 71 Veverská Bítýška
Hrad Veveří - jeden z nejrozsáhlejších a bohužel v současné době také i nejvíce zanedbaných hradních areálů u nás vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213. Veveří jako opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně až před polovinou 13. století. Mimo jiné jako místo královského dohledu nad osídlováním území vzhůru proti toku řeky Svratky.
Velmi výrazně byl hrad - v podstatě do dnešního rozsahu – rozšířen po polovině století 14. za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha (mladšího bratra císaře Karla IV.), který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel.
Od roku 2002 hrad Veveří v sezoně nabízí návštěvníkům prohlídku stále se měnících provisorních expozic. Zájemci tak mají možnost při opakovaných návštěvách sledovat postup rekonstrukčních prací. Je třeba se ale smířit s faktem, že kompletní obnova hradních budov, mobiliáře, nádvoří a parků bude otázkou dlouhých let.
Hrad Veveří
GPS: 49.2766, 16.4367
Adresa: 664 71 Veverská Bítýška
Telefon: 549 420 164

Další místa v okolí

V Jarošově mlýně, který byl prohlášen za kulturní památku uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny...
Maršovské vodopády - dva vodopády za sebou o výšce 6 m (horní) a 4 m (dolní), vznikly pravděpodobně ...
Ocelový stožár pro antény telefonního operátora leží na kopci Čebínka v nadmořské výšce 432 m. Výška...