Mladějovská úzkorozchodná dráha a Průmyslové muzeum

Mladějov na Moravě 121 56935 Mladějov na Moravě
Obrázek neexistuje
Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.

Pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou se konají ve vyhlášených sobotních termínech.

Na Nové Vsi se pro zájemce z řad cestujících koná provázená prohlídka portálu bývalého místního dolu Hugo Karel.

Prohlídky Průmyslového muzea Mladějov ve dnech veřejných jízd začínají vždy po návratu výletního vlaku do Mladějova na nádraží úzkorozchodné dráhy.

Jeden den v roce, při akci pojmenované Historie v pohybu, opouští vybrané stroje ze sbírek stabilních motorů, motocyklů a stavební a zemědělské techniky Průmyslového muzea Mladějov svoje místa v expozicích, aby se všem návštěvníkům předvedly v provozu a dokázaly, že se poctivá práce při konstrukcích starých strojů vyplatila.

Pokud se chcete vrátit do dob, kdy parní vlaky jezdily i v noci, pokochat se podvečerním výhledem na Jeseníky z Hřebečovského hřbetu, na osvětlená sídla v okolí mladějovské úzkokolejky, nebo se jen tak projet večerní přírodou, která má své nenapodobitelné kouzlo a vůni, navštivte nás ve dnech konání nočních jízd.

Vlaky z Mladějova odjíždějí v podvečer, před soumrakem nebo za soumraku (podle toho, kdy nás navštívíte), a na krajinu se postupně snese tma.

Účastí na noční jízdě nepřijdete ani o prohlídku Průmyslového muzea Mladějov. Ta mimořádně začíná v 19:20 hodin a končí před odjezdem nočního vlaku.
Mladějovská úzkorozchodná dráha a Průmyslové muzeum
GPS: 49.823444, 16.587139
Adresa: Mladějov na Moravě 121 56935 Mladějov na Moravě
Telefon: +420 604 635 779, +420 721 546 801

Další místa v okolí

Rozhledna Strážný vrch je součástí tzv. Hřebečských důlních stezek. Má neobvyklou podobu těžní věže ...
Soubor soch protimorových patronů - soubor barokních soch byl vybudován místním farářem na počátku 1...
Ocelová plošina zavěšená na skále je zajímavá tím, že se na vyhlídku sestupuje dolů, po 124 schodech...