Hrad Starý Jičín

Starý Jičín 74231 Starý Jičín
Majestátní zříceninu hradu Starý Jičín nepřehlédne nikdo, kdo se pohybujepo frekventobané silnici z Frýdku-Místku do Olomouce. Hrad se tyčí na výrazném Starojickém kopci (496,2 m) nad městečkem Starý Jičín.
V dobách vrcholné a pozdní gotiky se hrad rozrostl především severním směrem, kde vyrostly hlavní palácové budovy a prostor severního předhradí, ze kterého vedl do vnitřního hradu most. V této době vyrostl kolem celého obvodu hradu parkán. Na jihu, bylo před ve skále vylámaným příkopem vybudováno předsunuté opevnění, chránící čelo hradu.Renesance a páni ze Žerotína přinesli hradu přestavbu některých místností a budov, výstavbu čtvercové věže při hlavní bráně.
Konec hradu přinesla až třicetiletá válka, kdy byl hrad velmi poškozen. Žádný z majitelů už neměl snahu do rozsáhlého torza hradu vkládat peníze, a tak byl hrad jen nejnutněji udržován. Ještě v polovině 18. století byl hrad částečně obyvatelný. Od té doby se však začal rychle měnit v trosky, které návštěvník může shlédnout dnes. V 90. létech 20. století byla zrekonstruována věž při hlavní bráně, která slouží jako pokladna, menší občerstvení a vyhlídka do kraje kolem Moravské brány, Oderských vrchů či Beskyd.
Hrad Starý Jičín
GPS: 49.5826, 17.9634
Adresa: Starý Jičín 74231 Starý Jičín
Telefon: +420 724 471 761

Další místa v okolí

Areál se nachází 3 kilometry od Nového Jičína. Hlavní sjezdovka je dlouhá 470 metrů a má převýšení 1...
Vodní nádrž Čerťák kousek za Novým Jičínem slouží především k rekreaci a sportovnímu rybaření, okolí...
Stezka dlouhá 11,5 km začíná v Novém Jičíně u Janáčkových sadů a končí u Domorazského sedla. Stezka ...