Rybník Svět

Rybník Svět 37901 Třeboň
Rybník Svět dal vybudovat známý stavitel rybníků J. Krčín z Jelčan v letech 1571-1573. Původně byl rybník spojen s rybníkem Opatovským a zatopil rybník Církvičný. Při jeho stavbě bylo také zatopeno Svinenské předměstí se špitálem a kaplí. Původně název byl Nevděk pro obtíže, které je při stavbě a tehdy provázaly a měl plochu 380 ha. Po povodni v r. 1611 byl rozdělen od Opatovského rybníku a od té doby je nazýván Svět.
V roce 2002 hrozilo při povodních zatopení Třeboně a proto byl vybudován nový přepad u Švancenberské hrobky, kterým voda při přeplnění rybníka odtéká.
V současné době je vodní plocha rybníka cca 201 ha, zadržuje asi 3,6 mil. m3 vody a maximální hloubka je cca 5 m. Délka hráze je dvakrát lomená a délce cca 1,5 km s 300-letými duby, které složí jako zpevnění hráze, ale v létě poskytují příjemný stín
V Třeboni máte možnost, kterou jen velmi těžce budete hledat a to obeplout celý Svět za 45 minut. Z mola na hrázi rybníka Svět v Třeboni vyplouvá loď na vyhlídkovou plavbu po jednom z největších rybníků v České republice s názvem Svět.

V rybníce se dá v letě koupat na veřejné pláži.
Rybník Svět
GPS: 49.0011, 14.7711
Adresa: Rybník Svět 37901 Třeboň

Další místa v okolí

Chmelovina naše ta božskou má sílu, všechny nás rozehřívá k radostnému dílu, tímto nápisem na zdech ...
Cyklostezka začíná na hrázi rybníka Svět a prochází mezi Třeboní, Starou Hlínou, Lutovou a Majdaleno...
Turistické informace o regionu, internet, nabídka výletů, ubytovaání, informačních materiálů a upomí...