Státní hrad Landštejn

Landštejn 2 37881 Staré Město pod Landštejnem
První dochovaná písemná zmínka o hradu Landštejnu se datuje do roku 1231, podle níž byl pravděpodobně prvním držitelem hradu Hartlieb z Landštejna. Součástí areálu tohoto hradu byl i z větší části dosud stojící panský kostel svatého Jana Křtitele.
Velkého rozvoj prodělal hrad Ladštejn v době, kdy jeho majitelem byl pan Vilém z Landštejna od roku 1315. Do padesátých let 14. století kontroloval Landštejn významnou obchodní stezku, která vedla z Itálie přes Rakousko do vnitrozemí a dále na sever. Kontrola nad stezkou mu zajišťovala významný ekonomický přínos.
Stala se také proto jablkem sváru mezi příbuznými - Vilémem z Landštejna a Jindřichem z Hradce.
Jindřich, aby získal finanční prospěch z obchodu stezku odklonil na Jindřichův Hradec. Pro Viléma z Landštejna měla tato skutečnost tragický dopad. Znamenala hospodářskou ztrátu a také přivodila jeho smrt v roce 1356 podlehl zraněním utrpěným v souboji s Jindřichem. Po Vilémově smrti hrad ztrácí na významu.
Obratem je příchod rodu Krajířů znamená pro Landštejn nový rozvoj jak ve smyslu politickém, tak architektonickém. Hrad změnili ve výstavnou rezidenci, která patřila mezi přední feudální sídla v Čechách v první polovině 16. století.
Velkolepé přestavby rod vyčerpaly rod natolik, že byl nucen roku 1579 hrad prodat. Od té doby Landštejn často střídal majitele, chátral a definitivní zkázu pro něj znamenal rok 1771, po zásahu bleskem hrad zcela vyhořel.
V sedmdesátých letech 20. století bylo započato se zakonzervováním a rekonstrukcí areálu hradu.
Státní hrad Landštejn
GPS: 49.0244, 15.2301
Adresa: Landštejn 2 37881 Staré Město pod Landštejnem
Telefon: +420 384 498 580

Další místa v okolí

Muzeum vzniklo již v roce 1992. Je nejstarším tohoto druhu v jižních Čechách a jedním z nejstarších ...
V roce 1843 byl na místě dnešního zámku vystavěn pivovar, kde se od začátku následujícího roku vařil...
Kamen označuje místo kudy procházela hranice mezi Čechami a Moravou, byl osazen za dob Marie Terezie...