Baťův kanál

Přístaviště Spytihněv 352 76364 Spytihněv
Vnitrozemský průplav Otrokovice - Rohatec vznikl v letech 1936 - 1938 ze dvou nezávislých iniciativ - zlepšení hladiny spodních vod po regulacích Moravy a mini realizací starého snu o propojení Dunaje, Odry a Labe. Vodní cesta se po r. 1948 dále nerozšiřovala, plavba byla pro neekonomičnost ukončena v r. 1960. Skončilo také zavlažování rozoraných luk.
Baťův kanál je v současnosti využíván pouze jako turistická vodní cesta. Lidé zde tráví dovolenou, víkendové pobyty, nebo přijíždějí ve svém volném čase, aby se svezli na lodi a poznali tak další zajímavosti naší přírody z paluby lodi. Tu si mohou vypůjčit v některé z 8 půjčoven lodí, které na této vodní cestě fungují. Velmi oblíbené jsou také pravidelné plavby na velkých výletních lodích či pobyt na hausbótu.

Provoz na Baťově kanálu začíná obvykle v dubnu (prakticky hned jak to počasí dovolí) a oficiální „Odemykání plavební sezóny“ bývá vždy 1. května. K „zimnímu spánku“ se vodní cesta ukládá „Zamykáním plavební sezóny“ vždy 28. října. Pokud je ale příznivé počasí, půjčovny lodí mnohdy fungují i po tomto termínu. Obě zmiňované akce bývají slavnostní a je na ně zvána široká veřejnost. Většinou je doprovází kulturní program, plavby na lodích a další příjemnosti.


Baťův kanál
GPS: 49.135684, 17.501491
Adresa: Přístaviště Spytihněv 352 76364 Spytihněv
Telefon: + 420 518 325 330

Další místa v okolí

Koupaliště Topolná - přírodní koupaliště, písník s písečným dnem a travnatými břehy, v polích za obc...
Jedná se o selskou usedlost s patrovou komorou ukázka místní architektury, usedlost má hospodářsko...
Jedná se o selskou usedlost s patrovou komorou. Hospodářská část je ukončena výměnkem a kovárnou. Pr...