Břidlicová naučná stezka

Staré Oldřůvky 74787 Budišov nad Budišovkou
Obrázek neexistuje
Břidlicová stezka na území obcí Budišov nad Budišovkou, Čemná ve Slezsku a Svatoňovice vychází z místních geologických podmínek ve spojení s těžbou břidlice, což vytvořilo specifické přírodní podmínky. Po celou historii těžby se zde také vykytovaly názvy nálezy zkamenělin.
Lokality Willibaldzeche, Woodboys, Rodriquezův hrob, Žlutý květ a další tajemná jména pod sebou skrývají místa, kde se více než před sto lety těžila jílová pokrývačská břidlice. Právě tyto lokality propojila nově založená naučná trasa, Břidlicová stezka. Trasa začíná první z dvanácti informačních tabulí v malebném údolí říčky Budišovky při starém důlním díle Woodboys.

Dále pokračuje přes můstek nad řekou na protější břeh k nedávno opuštěnému Lesnímu zátiší, Waldfrieden. V těchto místech byla dobývaná a štípaná břidlice také pro Národní divadlo v Praze.

Dále Vás cesta zavede až do Starých Oldřůvek, kde se na hranici vojenského prostoru Libavá, nachází areál Willibalzeche. Zde, nad řekou Odrou v minulosti probíhala těžba nejen pokrývačských břidlic, ale i olověné rudy- galenitu. Ke čtvrtému zastavení zamíříte do středu obce, kde v lokalitě Na skalce nahlédnete do okolí bývalého hlubinného komplexu. Pak ještě naposledy zůstanete ve stejné obci. Místo je označeno jako údolí potoka Oldřůvky a popisuje několik míst povrchového i hlubinného dobývání jižně od informační tabule.

Dále již vstoupíte na území vojenského výcvikového prostoru a divokým, pustým územím dorazíte až k zatavení číslo šest na Čermenském mlýně. Mohutný odval zdejšího dolu napovídá o čilém hornickém ruchu, který na katastru obce Čermná ve Slezsku dříve panoval. Z tohoto místa lze pouť po stezce ukončit návratem do Budišova n. B. nebo do Svatoňovic.

Sedmá tabule je umístěna již nedaleko odtud, při silnici do Čermné a ještě přidává několik dalších informací o dříve popisovaném ložisku. Žlutý květ je osmým zastavením Břidlicové stezky, prakticky v těsné blízkosti obce Čermná ve Slezsku a popisuje několik nehlubokých štol v nedalekém okolí. V obci naleznete zastavení s popisky místních informací. Další cestou doputujete k několikapatrovému podzemnímu komplexu zvanému Černý důl.

Areál je chráněným přírodním výtvorem a v zimním období ve zdejších chodbách hibernuje až několik desítek tisíc netopýrů. Při cestě přes obec Svatoňovice minete další informační tabuli s místopisným výkladem a zamíříte do Budišova nad Budišovkou. Poslední tabule v blízkosti Muzea jílovitých břidlic Vás seznámí nejen s tímto městem, ale i jeho okolím, jako je poutní místo Stará Voda a Cesta česko-německého porozumění v Guntramovicích.
Břidlicová naučná stezka
GPS: 49.7597, 17.6422
Adresa: Staré Oldřůvky 74787 Budišov nad Budišovkou

Další místa v okolí

Davidův mlýn Vám nabízí aktivní prožití volného času: Rybolov na třech rybnících (pstruzi, candáti,...
Větrný mlýn v poli u obce Spálov byl postaven v roce 1929. Jedná se pravděpodobně o nejmenší dochova...
Dřevěný altán na skalním ostrohu nad řekou Odrou, poblíž nádraží Heřmánky. Výhled do údolí Odry a na...